Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
 
 
 

Wydawnictwo prowadzi sprzedaż wysyłkową książek i map:

 
    ZAPOWIEDZI

    "1945 Bledzew - zapomniana bitwa"

  Jest to trzecia publikacja z serii „Germania”.   Książka jest relacją świadków walk o przełamanie fortyfikacji dzisiejszego MRU w niemieckim Blesen.

  Do pozbawionego obrony miasteczka przybywają cofający się przed frontem żołnierze niemieccy. Ich dowódca rozkazuje zorganizowanie obrony, ukryci wśród zabudowań czekają na nadchodzących Rosjan...

 

* * *

 
  UKAZAŁY SIĘ
 

 „Gmina Międzyrzecz na dawnych widokówkach
/Gemeinde Meseritz auf alten Postkarten”

Rok wydania: 2013

 

 


 
  W sierpniu br. ukazała się czwarta część z cyklu albumów prezentujących Międzyrzecz na dawnych kartach pocztowych. „Gmina Międzyrzecz na dawnych widokówkach/Gemeinde Meseritz auf alten Postkarten” przedstawiająca 60 wizerunków dawnych kart pocztowych przedstawiających miasto i większość miejscowości terenu Gminy Międzyrzecz.

      Publikacja jest dwujęzyczna po polsku i niemiecku.

     Książka dostępna w księgarniach: Bestseller, Centrum oraz w kiosku LOTTO koło Orlen.

   Wydawnictwo zostało wsparte finansowo przez: Urząd Gminny Międzyrzecz, PPHU Niewiadomski, Nadleśnictwo Międzyrzecz i Kancelarie Prawną Robert Krzych.

     
* * *

    Nakład: 1500 szt.
 
Format A 5.
 
Nakład 1500 szt.
 
Cena 25,00 pln.
 
 
 

"1945 Policko - krwawa pułapka"

Rok wydania: 2013

Autor:
Andrzej Chmielewski 
 Od początku stycznia 1944 roku Armia Czerwona wraz z 1. Armią Wojska Polskiego zaczęła wyzwalać wschodnie tereny Polski. Stalin nie uznawał Kresów II Rzeczypospolitej za tereny Polski i administrację polską zaczęto powoływać dopiero na zachód od rzeki Bug.

 
Pod koniec lipca 1944 roku front zatrzymał się na linii Wisła – Narew. W wyniku ciężkich walk z udziałem wojska polskiego, zajęto dogodne przyczółki na lewym brzegu Wisły. Rozpoczęto zakrojone na dużą skalę przygotowania do operacji wiślańsko-odrzańskiej. Jednocześnie naczelne dowództwo wojsk niemieckich zaczęło szukać miejsc, gdzie można by zatrzymać dalsze natarcie wroga.
   Wykorzystując ludność polską jako siłę roboczą, od sierpnia 1944 roku wytyczono i wybudowano pięć głównych polowych linii obronnych. Do pracy wykorzystywano wszystkie dostępne rezerwy ludzkie: więźniów obozów, robotników przymusowych, jak i wojsko, młodzież z Hitlerjugend oraz około 10 tysięcy niemieckiej ludności cywilnej.
   Szacuje się, że na obszarze od Wisły do Warty oraz wzdłuż przedwojennej granicy Rzeszy do niewolniczej pracy zmuszono 200-300 tysięcy Polaków.

   Nie mogło to jednak pomóc w znaczący sposób III Rzeszy, jednoczesne powalanie Volkssturmu tylko zwiększało liczbę ofiar. W tym czasie ważną linią z uwagi na względy strategiczne i polityczne, była przedwojenna granica Niemiec z jej Tirschtiegel Riegel i FFOWB.
  Jednak w powstrzymaniu natarcia kluczowej roli (wbrew powszechnemu mniemaniu) nie odegrały żelbetonowe fortyfikacje MRU tylko polowe okopy Trzcielskiej Pozycji Przesłaniania.    To właśnie wybudowane w 1939 roku i rozbudowane w 1944 roku fortyfikacje polowe wybudowane wzdłuż przedwojennej granicy z Polską, zdołały wstrzymać nawałnice Armii Czerwonej, która od Wisły przewalała się przez siły niemieckie jak walec. Pozostawiając w odizolowaniu Twierdze Poznań, siły radzieckie stanęły przed dawną granicą, przed nimi była Prokljataja Germanja (Przeklęta Germania). Tak propaganda Radziecka nazywała tereny Starej Rzeszy.
  Jednym z pierwszych niemieckich miasteczek na najkrótszej drodze do Berlina zajętych przez Rosjan był Pszczew. Miejscowość ta była częścią Trzcielskiej Pozycji Przesłaniania bronią przez odziały niemieckiej 433 Dywizji przybyłych z III Okręgu Wojskowego z Frankfurtu i Poczdamu.
  Na całej linii obronnej tak jak w innych rejonach frontu wzmocnieniem regularnych wojsk był Volkssturm.

   Książka „1945 Policko – krwawa pułapka” jest opartą na relacji świadków i dokumentach archiwalnych, opowieścią o walkach w rejonie Pszczewa i bitwie, która rozegrała się w lasach w okolicach Policka, w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.   W książce znajdują się także unikalne zdjęcia ukazujące opisane wydarzenia, część z nich jest pierwszy raz publikowana.

   Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji. Szczególne podziękowania kieruje do wszystkich świadków tamtych wydarzeń, to tylko dzięki ich relacjom mogła powstać ta książka.

   * * *


 
Wydawca Wydawnictwo Literat Andrzej Chmielewski.
 
Format A 5. 70 stron.
 
Nakład 500 szt.
 
Cena 16 pln.
 
   Książka jest do kupienia w międzyrzeckich księgarniach i wybranych punktach sprzedaży.  
 

 

„Kostrzyn nad Odrą na starych pocztówkach/Küstrin auf alten Ansichtskarten”

Rok wydania: 2012

Autor: Andrzej Chmielewski


 
  Po trzech częściach Międzyrzecza, które cieszą się Państwa dużą aprobatą czas przyszedł na Kostrzyn nad Odrą. Porównanie tych dwóch miast jak wyglądały przed wojna, może być ciekawą i pouczająca wycieczką w przeszłość.
    Niestety koniec II wojny światowej nie był łaskawy dla naszego miasta, ale dla Kostrzyna zamienionego w Twierdze, był tragiczny. Większość z 57 przedstawionych obrazów dawnego miasta już nie istnieje, tym bardziej zachowane pocztówki stanowią niezwykłą wartość dla historyków, regionalistów, architektów ... i wreszcie mieszkańców, tych obecnych jak i byłych.

  Kostrzyński Album będzie do kupienia w:
- Kostrzynie w Księgarni „Wega”;
- Ośnie Lubuskim koło dworca PKP, w księgarni „Bajka”;
- Gorzowie Wlkp. w księgarni „Daniel”;
- Międzyrzeczu w księgarni "Bestseller" oraz w kiosku naprzeciwko
  stacji paliw Orlen ul. 30 stycznia. 

   * * *

Stron - 64
Nakład:
200 szt.
Wydawca: Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski
Druk i oprawa:  SONAR
Cena 25 PLN.

 

Międzyrzecz na dawnych kolorowych pocztówkach
/Meseritz auf alten farbigen Postkarten"
Część III

Rok wydania: 2012

Autor: Andrzej Chmielewski


 
Ukazał się trzeci z kolei album ukazujący Międzyrzecz na dawnych kartach pocztowych.
   Album tym razem zawiera 64 strony na których umieszczonych zostało 57 wizerunków kolorowych kart pocztowych z Międzyrzecza pochodzących z prywatnych zbiorów Dariusza Brożka.

   * * *

Format - A5.
Nakład:
500+500 szt.
Wydawca: Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski.
Książka jest dostępna w międzyrzeckich księgarniach cena 35 PLN.

 

 


 

"Widziałem Gomorę w Rokitnie"

Rok wydania: 2012

Autor:
Andrzej Chmielewski 
W 67 rocznice zakończenia II wojny światowej ukazała się książka pt.: "Widziałem Gomorę w Rokitnie".
    Jest to pierwsza książka z serii "Germania", w ramach której w  kolejnych częściach będą opisywane wydarzenia z historii II wojny światowej z ternu dzisiejszej Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.


 
Moje wieloletnie zainteresowanie historią regionu i ciągłe poszukiwania, pozwoliły odkryć wiele ciekawych i nieznanym faktów, które z pewnością zainteresują nie tylko regionalistów.

  W pierwszej części zawarte są wspomnienia związane z wkroczeniem Armii Czerwonej do Rokitna, w styczniu 1945 roku. To niezwykle tragiczny okres w historii nie tylko tej miejscowości, ale całego regionu.
 
  Na mieszkańców Rokita spadła okrutna zemsta zwycięzców. Zemsta za czyny, których nie dokonali. "... Teraz naród, który wyrósł z dumnych tradycji bogini wojny Germanii, stał się przeklęty i zdany na łaskę tych, których chciał zniewolić. Tak jak wcześniej, tak i teraz, wojna w swoje tryby wtrąciła także tych, którzy nieczyniąc zła doznali go."

   Zachęcam wszystkich zainteresowanych historią Ziemi Międzyrzeckiej do lektury tej książki. Publikacja do nabycia między innymi w międzyrzeckich księgarniach Centrum i Bestseller w przestępnej cenie 12 PLN. Format książki A5. 44 s.

   Książka jest także do nabycia w innych miastach ziemi lubuskiej i wielkopolski.

 Patronatu medialnego nad książką podjęli się:
• Społecznościowy Portal Ziemi Międzyrzeckiej [ www.miedzyrzecz.biz ];
• Kurier Międzyrzecki;
• Biuro Porad Prawnych Robert Krzych;
• Księgarnia Bestseller;
• Zielonogórska Księgarnia Akademicka;
• Stowarzyszenie Regionalistów "Środkowe Nadodrze" z siedzibą w Wyszanowie.

* * *

Okładka - format A5. 44 strony.
Wydawca: Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski.
Książka jest dostępna w międzyrzeckich księgarniach cena 12 PLN.                              
ISBN: 978-83-925864-8-7

 

 

Międzyrzecz na dawnych pocztówkach / Auf den alten Postkarten.  Część II”

Rok wydania: 2011

Autor: Andrzej Chmielewski 
Jak zawsze z przyjemnością przedstawiam Państwu książkę wydaną przez moje wydawnictwo. Jest to druga część albumu ukazującego nasze miasto na dawnych kartach pocztowych „Międzyrzecz na starych pocztówkach/Meseritz auf alten Ansichtskarten. Część II” ze zbiorów Dariusza Brożka.

  Pierwsza część albumu cieszy się dużym zainteresowaniem i sympatią czytelników. To spowodowało potrzebę wydania kolejnej części, która widokami nawiązuje do pierwszej.

 W książce znajdziemy 57 unikalnych widokówek przedstawiających przedwojenne miasto z informacją o wydawcach i datach obiegu.

 

   Zachęcam wszystkich do kolejnej wycieczki po starodawnym Międzyrzeczu.  Spacer rozpoczyna się na międzyrzeckim rynku i poprzez kolejne ulice i budynki kończy w Obrzycach. W książce znajdziemy też budowle, których już nie ma.
Zdecydowana większość prezentowanych kart pocztowych jest publikowana pierwszy raz.

* * *

Okładka kartonowa miękka, laminowana. 64 strony.
Nakład: 1000 szt.
Wydawca: Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski.
Druk i oprawa: SONAR Gorzów
Książka jest dostępna w międzyrzeckich księgarniach cena 25 PLN.

 

Międzyrzecz na dawnych pocztówkach / Auf den alten Postkarten. Część I”

Rok wydania: 2011

Autor: Andrzej Chmielewski 
Album „Międzyrzecz na dawnych pocztówkach/Meseritz Auf den alten Postkarten” jest pierwszą albumową tego rodzaju publikacją, która ukazuje Międzyrzecz/Meseritz na kartach pocztowych.

  W książce znajdziemy 57 unikalnych pocztówek przedstawiających miasto,
  wydanych przed 1945 rokiem, z informacją o wydawcach i datach obiegu.  Okładka kartonowa miękka, kolorem nawiązująca do barw flagowych
   miasta Międzyrzecza.

  64 strony.

  Nakład: 500 + 20 szt.

 Wydawca: Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski

  Druk i oprawa: JADAR Międzyrzecza

 

 

Oni odbudowali tu Polskę. Wspomnienia pionierów
Ziemi Międzyrzeckiej

Rok wydania: 2010

Autor: Andrzej Chmielewski


  Publikacja została wydana na zlecenie Urzędu Gminnego w
   Międzyrzeczu z okazji 65 – lecia osadnictwa na Ziemi Międzyrzeckiej.

   Książka przedstawia unikalne wspomnienia 16 pionierów Ziemi Międzyrzeckiej, tych którzy mieszkali tu od pokoleń i tych, którzy przybyli, by odbudować tu Polskę.

   Wydawca: Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski. Nakład 1000 + 200 szt.

   Książka jest dostępna w międzyrzeckich księgarniach.

   Do książki dodawana jest okolicznościowa pocztówka „65. lat Osadnictwa na Ziemi Międzyrzeckiej” wydana w kolekcjonerskim nakładzie 250 szt.

 

do góry


Przyroda Gminy Międzyrzecz”. 2006 r.

Autor: Andrzej Chmielewski

Mini monografia przyrody Gminy Międzyrzecz. Książka przedstawia krajobraz, klimat, faunę i florę okolic Międzyrzecza. Tabele, zestawienia, mapy. Summary w języku Angielskim i Niemieckim.

 Poszczególne rozdziały.

  Spis treści:

Dane ogólne:
Krajobraz i klimat
Szata roślinna
Lasy, Roślinność wodna i torfowiskowa, Roślinność synantropijna
Świat zwierząt
Ssaki, Ptaki, Płazy i Gady, Ryby , Bezkręgowce
Pomnik Wilka
Wody
Jezioro Głębokie, Jezioro Bukowieckie, Jezioro Kursko, Jezioro Paklicko Małe ,Jezioro Kęszyckie, Jezioro Żółwin, Jezioro Bobowicko
Przyroda miasta
Parki wiejskie
Park w Bukowcu, Park w Gorzycy, Park w Kursku, Park w Pieskach, Park w Bobowicku.
Ochrona przyrody
Rezerwat Nietoperek, Uroczysko Miedzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, Pomniki przyrody
Turystyka
Zagrożenia środowiska i przyrody w gminie Międzyrzecz

 

 

Format A 5, 60 str. Okładka miękka. Wydana przez Urząd Miejski w Międzyrzeczu i Nadleśnictwo Międzyrzecz.

Nakład wyczerpany. 

 

do góry 

Na ryby w okolice Międzyrzecza – przewodnik wędkarsko-turystyczny”. 2007 r.

Autor: Andrzej Chmielewski

  Przewodnik wędkarski-turystyczny po wodach okolic Międzyrzecza.

  Opisane poszczególne łowiska i rozdział poświęcony połowom suma. W książce przedstawiono także osiągnięcia międzyrzeckich wędkarzy, tabele, zestawienia zarybień. Mapy batymetryczne jezior wykonane przez dr Jana Krajniaka. Summary w językach: Angielski, Niemiecki i Hiszpański.

 

Format B 5, 60 str. Okładka miękka lakierowana.
Wydawnictwo Literat Andrzej Chmielewski.

Cena – 15 PLN

 do góry


 

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Uroczyska MRU i Rezerwat Nietoperek”. 2007 r.

Autor: Andrzej Chmielewski

 

 

 

  Przewodnik przedstawia obok samych fortyfikacji i bunkrów inne ciekawostki Uroczyska MRU. Rozdziały opisujące historię tych terenów odkryją przed czytelnikiem ciekawe fakty np. o obecność na tych ziemiach templariuszy czy wielkim obozowisku Armii Carskiej koło Nietoperka i Kęszycy. A miłośników historii II wojny światowej na pewno zainteresują rozdziały opisujące szkolenia zagranicznych formacji wermachtu i SS z Indii i Belgi, czy pierwszy raz publikowane wspomnienia światka walk w styczniu 1945 r. Na końcu przewodnika zamieszczono przydatne adresy, harmonogram imprez okolic MRU, słowniczek krajoznawczy i kalendarium historyczne. To kolejna książka z serii przewodników opisujących najciekawsze tereny Ziemi Lubuskiej.

 

 

 

Format 117 X 160, 172 str. Okładka miękka lakierowana.
Wydawnictwo Klubu Przyrodników.

Cena – 22 PLN 

 do góry


 

"Przyroda Gminy Trzciel"

Autor: Andrzej Chmielewski


Jest to pierwsza monografia przyrodnicza terenu gminy Trzciel.

  Informacja:

Dane ogólne:
Krajobraz i klimat
Szata roślinna
Świat zwierząt.
Wody

Jezioro Wielkie
Jezioro Lutol
Jezioro Konin
Jezioro Młyńskie
Jezioro Żydowskie
Jezioro Chociszewskie
Przyroda miasta i wsi.
Parki miejskie.
Parki wiejskie
Park w Chociszewie
Park w Łagowcu
Park w Panowicach
Park w Sierczu
Park w Starym Dworze.
Ochrona przyrody

Rezerwat Jezioro Wielkie
Rezerwat Czarna Droga
Rezerwat Rybojady
Pszczewski Park Krajobrazowy
Pomniki przyrody
Turystyka
Zagrożenia środowiska i przyrody w gminie Trzciel.

Publikacja wydana przez Wydawnictwo LITERAT Andrzej Chmielewski na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Trzciel.
Nakład wyczerpany
Cena 13 – 15 PLN

 do góryRowerem wokół Międzyrzecza”.2008 r.

Autor: Andrzej Chmielewski

 

 

  Pierwszy przewodnik opisujący niebieski szlak rowerowy wytyczony wokół Międzyrzecza. Dokładny opis każdego odcinka tego szlaku z odnośnikami do innych tras. Na środku książki mapa szlaku z punktami odniesienia do tekstu co ułatwia korzystanie z przewodnika. Wygodny turystyczny format doskonały do zabrania na sobotnią wycieczkę.

 

 

 

 

 Format 110x210 mm, 38 str. Okładka miękka lakierowana.
  Wydawnictwo Literat Andrzej Chmielewski.

  Cena – 10 PLN

 

 

 do góry


 

                         Mapa turystyczno – wędkarska Gminy Międzyrzecz. 2007 r.

 

 

 

 

 

Mapka przedstawia atrakcje turystyczne i łowiska  poszczególnych gatunków ryb.

 

 

 
Cena 3 PLN

Wydawnictwo Literat Andrzej Chmielewski.

 

 do góry


Zapowiedź wydawnicza

 

"Koniec miasta Meseritz"
wkroczenie Armii Czerwonej do Międzyrzecza.

Autor: Andrzej Chmielewski   Wkrótce ukarze się publikacja oparta na wspomnieniach świadków,
  opisująca wkroczenie Armii Czerwonej do Międzyrzecza w styczniu 1945 roku.
 

 do góry


 

  Do podanych cen doliczmy opłatę za wysyłkę według taryfy Poczty Polskiej.

  Przy zamówieniach hurtowych korzystne rabaty i dostawa na terenie województwa lubuskiego gratis.